Festivalens tema ”Livets alla skeden” behandlades på ett mångsidigt sätt och Regnbågsankans 10-års jubileum satte guldkant på tillvaron!
- På torsdagen 23.10 fortsatte programmet med Tiina Roseberg som på initiativ av Svenska Kvinnoförbundet i Sörnäs talade om queerfeminism: Vad är queerfeminism, vilka möjligheter kan detta perspektiv tillföra det feministiska arbetet och vilka är de konkreta frågorna som borde drivas?
- Samtalet blev både djupt och roligt tack vare Tiinas passande humor och publikens deltagande.
- Rakt därefter vandrade publiken ner en våning till ett annat utrymme hos Arbis där Berndt Arell invigde oss i Tom of Finlands spännande historia. Han visade bilder och förklarade att mannen bakom bilderna Touko Laaksonen var sympatisk och aldrig ritade aggressiva sexscener eller minderåriga. Touko var en produktiv konstnär men höll sin erotiska produktion till stor del hemlig. Vissa av Toukos familjemedlemmar fick först under begravningen år 1991 veta att Touko var mannen bakom de homoerotiska teckningarna.
- De yngsta deltagarna i Regnbågshelgen träffades under torsdagen 23.10 på Luckan för att samtala med Tommi Laitio, ungdomsdirektör i Helsingfors stad och Katarina Alanko som har undersökt hur HBTIQ-ungdomar i Finland mår idag.
- Regnbågshelgen började tisdag 21.10 med Homohelsingfors -vandring på svenska i Helsingfors ledd av forskare Kati Mustola. Trots kyla promenerade 22 pigga deltagare längs de rutter där homosexuella män gjorde sina kvällspromenader medan homosex var förbjudet i brottslagen och inga hbt-föreningar var möjliga. Vid Gamla Studenthuset berättade Kati Mustola om Gamlas första ockupation som ägde rum 1964, inte 1968 som många tror. I Gamla Kyrkans park hörde vi henne beskriva Finlands första hbt-demonstration 1974 och uppkomsten av hbt-rörelsen i slutet av 1960-talet. Vi kikade också in vid Stora Robertsgatan 3, där Finlands första hbt-restaurang Gay Gambrini öppnades 1984. Vandringen passerade också Tove Janssons ateljéhem där hon levde granne med sin långvariga partner Tuulikki Pietilä. På Observatoriebacken mindes vi Tom of Finland, som brukade ragga män där. Vandringen avslutades i Brunnsparken vid Fredrik Cynaeus villa, där Helsingfors gayliv blomstrade på 1800-talet. Ranneliike dokumeterade delar av vandringen.
- Samma kväll firades Regnbågsmässa i Johanneskyrkan med temat “Från vaggan till graven”.
- Dragartist Kim Gustafsson uppträdde som Madame De Lá Menopaux.
- Madame Menopaux sjöng Ängeln i rummet och Höstvisan.
- Hilkka Olkinuora predikade, som liturger hörde vi Tomas Ray och Maria Repo-Rostedt, vid orgeln och pianot spelade Dag-Ulrik Almqvist och Nina Fogelberg.
- Kyrkan var utsmyckad med Johan Finnes interaktiva installation.
- Arbetsgruppen hade samlat ihop kläder för ett byksträck.
- Prydnaden fick inspiration av Heidi Lunabbas och Ilar Gunilla Perssons regnbågsfärgade byksträck.
- Som nattvardsassistenter: Maria Lindberg och Johan Brandt, förebedjare: Bengt Mikander och Maria Lindberg, textuppläsare: Ulf Särs och Johan Brandt.
- Hela samlingen utförde kroppsbön med Monika Pensar som initiativtagare.
- Publiken kunde plantera i mullhögar och små odlingskrukor.
- Heidi Lunabba kollade in de färggranna kläderna.
- Sällan ser vi Johanneskyrkan så färggrann.
- Föremål från livets alla skeden fanns med.
- Nytt möter gammalt.
- Hufvudstadsbladet besökte kyrkan och fotograferade en fantastisk bild av Kim Gustafsson i drag framför altaret.
- Fredagen 24.10 började med frukost hos Bildningsförbundet där minoritetsombudsman Eva Biaudet samtalade med Regnbågsankans ordförande Oscar Ohlis. Ett aktuellt tema dvs. likabehandlingslagen behandlades och Eva såg den som ett stort steg framåt.
- Programmet fortsatte på Luckan då författare och expert på nomrkritik Sandra Dahlén känd för böckerna Sex med mera och Hetero intervjuades av Malin Gustavsson. Sandra beskrev hur hon i slutet av nittiotalet enbart hittade sexualupplysningsböcker som beskrev pojkar och flickor på ett heteronormativt sätt och att hon därför kände att normkritiska röster behövs. Då Sandra talat klart bars ostbrickan fram och tv-teamet bakom den kommande serien ”hjärtevänner” tittade in, med Magnus Silfvenius-Öhman i spetsen. Festen delades upp i gruppen som deltog i programmet och de som valde att njuta mer i skymundan.
- Lördagen 25.10 inleddes seminariedagen på Luckan med Arja Voipios inlägg om trans och mänskliga rättigheter.
- I lördagens andra diskussion om drama med budskap deltog journalist Jeanette Björkqvist som skrivit pjäsen Kvinna till salu, skådespelarna och producenterna Joanna Wingren och Sonja Ahlfors från Blaue Frau samt samt dragshowartist/skådespelare Kim Gustafsson som står bakom En Gomorra i Sodoma och Köparna. Diskussionen leddes av journalist Andrea Svanbäck.
- Vinnaren av Guldankan 2014 Jeanette Östman berättade om sina erfarenheter under Jeppis Pride. Nadja Weckström intervjuade.
- Under lördagen fick vi också höra vår svenska gäst Lars Mononen berätta om äldreboendet Regnbågen i Stockholm. Han förklarade att förklarade att äldreboendet Regnbågen inte är dyrare än ett vanligt hyresboende i Stockholm.
- Forskare Jan Wickman deltog också i diskussionen efteråt och förklarade för- och nackdelar med så kallat särboende, dvs. att samla hbt-personer i ett äldreboende i stället för att de bor i allmänna boenden. Lyssna här.
- Lördagens dagsprogram avslutades med en intim diskussion om kärlek och separation med projektchef för Alla familjers Finland Anna Moring, par och sexualterapeut Anna Kolster samt radioredaktör Ted Urho och pensionär Peter Oljemark med personliga erfarenheter av ämnet. Fredrika Biström ledde diskussionen. Stora frågor som vad är kärlek och vad kan räknas som otrohet kom upp. Anna Kolster förklarade att kärlek kan beskrivas som möten, där båda parter får ut det de vill av en relation. Ted Urho hörde till dem som drog en tydlig gräns mellan kärlek och sex men påpekade att sex med kärlek eller kärlek med sex för till andra nivåer.
- Regnbågsankans kvällsfest på Adams bjöd på glamour, galna skämt och så många förvandlingar att publiken tappade räkningen.
- Under kvällen fick vi höra tal med Setas representanter Marita Karvinen och Lotte Heikkinen.
- Christoffer Strandberg bytte skepnad från Elisabeth Rehn till Jörn Donner och som socker på bottnet förvandalde han sig till Arja Saijonmaa full av energi.
- Guldankan hittade en trygg kind att luta sig mot.
- Tobias Larsson aktiverade publiken i en frågesport med videoklipp från Eurovision Song Contest som röd tråd.
- Miss Gay Finland Melanie Orenius gav festen ytterligare power.
- Melanie Orenius visade också sitt senaste projekt där hon fotograferat par och personer som inte kan eller inte vill gifta sig.
- Melanie förklarade att hon egentligen borde vara hemma och skriva gradu och förbereda sin utställning. Tur att hon inte var hemma!
- Radiorösterna Frillan & Prillan aka Frida Lindholm och Pernilla Karlsson visade att de även gör sig bra på scen, och i skägg.
- Två versioner av Conchita Wurst som sjunger Carloas Fångad av en stormvind. Vad kan du mer önska dig?
- Vårt värdpar blev avbrytna av ett helt folkdanslag som störtade in!
- Peter Oljemark förklarade att inte alla folkdansare är äppelkindade heteros.
- Priset Guldankan gick till rätt adress: åt Jeanette Östman för hennes engagemang i Jeppis Pride, för boken Klartext och hennes allmänna kamp för sexuella minoriteter och jämlikhet.
- Tack och adjö, hoppas vi ses igen! På scenen Frida Lindholm, Pernilla Karlsson och Oscar Ohlis.
- Regnbågsankans verksamhetskoordinator Fredrika Biström älskade sitt jobb extra mycket denna kväll.
Ranneliike bandade in Lars Mononen, Eva Biaudet, Jeanette Östman och delar av Kati Mustolas vandring. Under veckan deltog ordförande Oscar Ohlis i radioprogrammet Lördax och webbtidningen QX gjorde ett underbart reportage om festen. Regnbågsankans verksamhetskoordinator Fredrika Biström intervjuades inför helgen av radio X3M och Hufvudstadsbladet skrev om föreningens 10-årsjubileum.
Vad vill du uppleva, se och höra under nästa års Regnbågshelg? Har du synpunkter om årets festival? [contact-form][contact-field label=’Ange din e-post om du vill ha svar.’ type=’email’/][contact-field label=’Din hälsning åt Regnbågsankan’ type=’textarea’ required=’1’/][/contact-form]